Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
KALENDÁŘ
 
 

MĚSÍCE ROKU

Pozemské měsíce Tamrielské měsíce Počet dnů (Arena, Daggerfall) Počet dnů (Morrowind, Oblivion)
Leden Jitřenka 30 30
Únor Sluneční úsvit 30 31
Březen První setba 30 28
Duben Dešťová ruka 30 31
Květen Druhá setba 30 30
Červen Pololetí 30 31
Červenec Sluneční výše 30 30
Srpen Sklizník 30 31
Září Ohniště 30 31
Říjen Ledopád 30 30
Listopad Sluneční šero 30 31
Prosinec Večernice 30 30

 

DNY Z TÝDNE

Pozemské dny Tamrielské dny
Něděle Sundas
Pondělí Morndas
Úterý Tirdas
Středa Middas
Čtvrtek Turdas
Pátek Fredas
Sobota Loredas

SVÁTKY

Festival Nového Života (New Life Festival) – 1. Jitřenka (Morning Star) (1. leden)
V tento den obyvatelé Tamrielu pořádají festival Nového Života na oslavu příchodu nového roku. Císař nařídil ve svém novoročním projevu další zvýšení daní, kolem kterého je spousta rozčarování. Přes všechny tyto finanční obtíže se stále v Tamrielských hospodách drží novoroční zvyk piva zdarma v tento den.

Den očisty (Scour Day) – 2. Jitřenka (2. leden)
Den očisty je slaven ve většině vesnic provincie High Rock den následující po novoročním svátku. Kdysi to byl den velkého úklidu po novoročním svátku, ale časem se z něj vyvinula vlastní oslava.

OvanKa – 12. Jitřenka (12. leden)
OvanKa je dnem, kdy se obyvatelé Alik'rské pouště modlí k bohu Stendarrovi v naději na mírnému a milostivému roku. Tento den je považován za svatý.

Modlitba Jižního větru - 15. Jitřenka (15. leden)
15. Jitřenka je velmi vážně braný svátek v Tamrielu, zvaný Modlitba Jižního větru, je to prosba všech náboženství v Tamrielu o dobrou sadbu. Obyvatelé trpící všemi neduhy v Tamrielu se shromažďují ke mším ve všech kostelech, protože duchovenstvo v tento den zdarma poskytuje uzdravovací služby. Pouze několik obyvatel je hodno této služby, ale také pouze málo z nich si může dovolit platit běžnou cenu.

Den světel - 16. Jitřenka (16. leden)
Den světel je slaven jako svatý den většinou vesnic v Hammerfelle v Zátoce Iliac. Je to motlitba za dobrý zemědělský a rybářský rok.

Den probuzení - 18. Jitřenka (18. leden)
Lidé v Yeorth Burrowland vymysleli Den probuzení v předhistorických časech, aby vzbudili duše přírody po dlouhé, chladné zimě. Svátek se změnil v druh orgií, oslavujících konec zimy.

Den Šíleného Pelagiuse - 2. Sluneční úsvit (2. únor)
Den Šíleného Pelagiuse je malou hloupou tradicí v provincii High Rock jako směšná vzpomínka na Pelagiuse Septima II, jednoho z nejšílenějších císařů v nedávné historii. Zemřel přibližně před 350 lety a od té doby jej Septimové berou s humorem.

Othroktide - 5. Sluneční úsvit (5. únor)
Lidé Dwinnenu pořádají obrovskou party na oslavu Othroktide, den, kdy Baron Othrok získal Dwynnen zpět od armády nemrtvých, která jej získala v bitvě o Wightmoor.

Den osvobození - 8. Sluneční úsvit (8. únor)
Lidé z Glenumbra Moors jsou nejspíše jediní lidé, kteří pamatují nebo se zajímají o bitvu mezi Aiden Direnni a Alessianskou armádou v první éře. Slaví jej energicky v Den osvobození.

Srdeční den - 16. Sluneční úsvit (16. únor)
16. Sluneční úsvit je svátek slavený v celém Tamrielu jako Srdeční den. Vypadá to, jako by se v každém domě zpívala „Legenda zamilovaných“ pro mladší generaci. Na počest těchto zamilovaných, Polydorovi a Eloise, všechny hostince v Tamrielu nabízí zdarma pokoje pro návštěvníky. Říká se, že když se taková laskavost poskytne milencům, bude ve světě vždy jaro.

Den vytrvalosti - 27. Sluneční úsvit (27. únor)
Den vytrvalosti je slušnou slavností v Ykalonu. Původně byl svátek slaven jako vážná vzpomínka na zabité v bitvě, bránící se Camoranovi Uchvatiteli, ale stal se bouřlivým festivalem.

Aduros Nau - 28. Sluneční úsvit (28. únor)
Banthské vesnice slaví prvotní impuls, který přichází s Jarním táním na Aduros Nau. Tradice se liší od vesnice k vesnici, ale žádná z nich není pro příliš mravné.

První setba - 7. První setba (7. březen)
Každým rokem lidé Tamrielu slaví První setbu symbolickým setím semen pro podzimní žně. Je to festival čerstvých začátků, jak pro setbu, tak pro muže a ženy ze slavícího města. Sousedé urovnají jejich spory, jsou vydány rozsudky, zbavuje se zlozvyků, léčí se nemoci. Léčitelé v chrámech provozují po celý den bezplatnou nemocnici, aby vyléčili lidi z otrav, různých nemocí, paralýz a dalších špatností, které se v Tamrielu vyskytují.

Den čekání - 9. První setba (9. březen)
Den čekání je velmi starým svatým dnem v určitých osadách v Drakoocasých horách. Každým rokem v tuto dobu se předpokládá, že z pouště vzejde drak, který spořádá hříšné lidi, takže se každý zamyká doma.

Hogithum - 21. První setba (21. březen)
Hogithum je dnem, ve kterém všichni kněží temných elfů přivolávají Daedrickou princeznu Azuru, aby je vedla a podporovala.

Den květin - 25. První setba (25. březen)
Den květin je dalším z lehkovážných oslav v High Rock. Děti trhají nové jarní květiny, zatímco starší Bretonci, zavření celou zimu, vycházejí přivítat jaro tancem a zpěvem.

Festival mečů - 26 První setba (26. březen)
Během festivalu ostří, lidé z pouště Alik'r slaví vítězství prvních Redguardů nad rasou obřích goblinů. Příběh je většinou učenců považován za mýtus, ale svátek je v poušti stále velmi populární.

Gardtide – 1. Dešťové ruky (1. duben)
V den Gardtide, lidé z Tamarilyn Pointu slaví festival na počest Druagaay, staré bohyně květin. Uctívání bohyně je téměř nulové, ale oslava má vždy velký úspěch.

Den mrtvých - 13. Dešťové ruky (13. duben)
Den mrtvých je jedním z nejzvláštnějších svátků Daggerfallu. Pověrčiví lidé tvrdí, že v tento den vstávají mrtvý, aby se pomstili živým. Je faktem, že přízrak krále Lysanda začal svůj lov na Den mrtvých, 3E 404.

Den hanby - 20. Dešťové ruky (20. duben)
Na Den hanby nikdo na pobřeží Hammerfellu neopouští jejich domovy. Říká se, že v tento den se vrátí Purpurová loď plná obětí Knahatenského moru, kterým bylo před stovkami let odmítnuto útočiště.

Šaškův den - 28. Dešťové ruky (28. duben)
V tento den je Šaškův den ve všech městech Tamrielu a z jednoho konce města na druhý jsou nastraženy kanadské žertíky. Jako kdyby byla celá společnost pod vlivem kouzla, protože i ti nejmlčenlivější a nejdůstojnější z radních se pokouší o žert. Cech zlodějů si v tento den dává obzvláště pozor, protože všichni vyhledávají zvláště kapsáře.

Druhá setba - 7. Druhá setba (7. květen)
Oslava druhé setby se plně slaví právě v tento den. Svátek má tradice podobné První setbě, zlepšující první setbu jako symbol zlepšení duše. Podruhé a naposledy jsou otevřeny bezplatně nemocnice v chrámech, nabízející léčbu všem, kteří trpí jakoukoli nemocí. Protože je důraz kladen na mír a ne konflikty, válečná zranění jsou léčena za plnou cenu.

Marukhův den - 9. Druhá setba (9. květen)
Marukhův den je slaven pouze jistými společenstvími v Skeffington Wood. Svým přirovnáním k ctnostnému prorokovi Marukhovi se lidé Skeffington Wood modlí za sílu vzdorovat pokušení.

Požární festival - 20. Druhá setba (20. květen)
Požární festival v Northmooru je jednou z nejnavštěvovanějších oslav v High Rock. Začal se slavit v dávných dobách jako pompézní ukázka magické a vojenské síly a stal se velkým festivalem.

Den rybolovu – 30. Druhá setba (30. květen)
Den rybolovu je velkým svátkem pro Bretonce, kteří žijí z úlovku v Zátoce Iliac. Obvykle nejsou příliš náruživými lidmi, ale v Den rybolovu jsou natolik hluční, že jsou na týdny ryby odehnány pryč.

Drigh R'Zimb – 1. Pololetí (1. červen)
Festival Drigh R'Zimb, slavený v nejžhavějším času roku v Abibon-Gora, je oslavou samotného slunce Daibethe. Učenci nevědí jak dlouho se Drigh R'Zimb slaví, ale je možné, že festival s sebou přinesli v první éře Redguardi.

Pololetní oslava - 16. Pololetí (16. červen)
16. Pololetí je tradiční den pro Pololetní oslavu. Nejspíše pro zmírnění každoroční císařské zprávy o zvýšení daní si chrámy účtují za požehnání pouze polovinu příspěvku, než obvykle požadují.

Taneční den - 23. Pololetí (23. červen)
Taneční den je v čase vážený svátek v Daggerfallu. Je otázkou, kdo svátek začal, ale Rudý princ Atryck jej za druhé éry zpopularizoval. Je příležitostí k velké slávě a radosti pro všechny obyvatele Daggerfallu, od šlechty po posledního nuzáka.

Tibedetha - 24. Pololetí (24. červen)
Tibedetha znamená ve střední Tamrielitštině "Tiberův Den". Není překvapující, že panství Alcaire slaví svého nejznámějšího rodáka velkou oslavou. Tiber Septim se však, dle historie, nikdy nevrátil do svého milovaného rodiště.

Obchodnický festival - 10. Sluneční výše (10. červenec)
Zákazníci zvaní „slevaři“ z celého světa v tento den vyrážejí ve velkém počtu a tak není divu, že tento den je nazván Obchodnickým festivalem. Všechna tržiště a prodejny sníží své ceny nejméně na polovinu. Jediným obchodem, který nezmění své ceny je Cech mágů, kde ceny zůstávají na své obvyklé ceně. Většina obyvatel, kteří potřebují kouzelnou věc, čekají ještě 2 měsíce na Svátek historek a svíček, kdy jsou ceny mnohem přijatelnější.

Divad Etep't - 12. Sluneční výše (12. červenec)
Během Divad Etep't, lidé Antiphyllosu nosí smutek za smrt jednoho z největší z ranných Redguardských hrdinů, Divada, syna Frandara z Hel Ansei. Jeho skutky jsou dějepisci zpochybňovány, ale jeho hrobka v Antiphyllos je téměř určitě pravou.

Den Slunečního odpočinku - 20. Sluneční výše (20. červenec)
Jestliže plánujete jakékoli nákupy, musíte si počkat na další den, neboť všechny obchody jsou zavřeny v souladu se Slunečním odpočinkem. Samozřejmě, že chrámy, hospody, a Cech mágů ve všech městech jsou stále otevřeny dle svých hodin, ale většina obyvatel v tento den volí odpočinek, ne obchod nebo motlitby. Všem se to nelíbí, ale Cech obchodníků pokutuje jakýkoli obchod, který zůstane otevřený, takže všichni souhlasí.

Ohnivá noc - 29. Sluneční výše (29. červenec)
Jen někteří, kromě místních lidí z pouště Alik'r, by vycházeli ven v nejžhavější den v roce, Ohnivé noci. Je to živá oslava s významem ztraceným v dávnověku.

Den dívky Katrica - 2. Poslední setby (2. srpen)
Na den dívky Katrici, lidé z Ayasofya ukazují jejich radost za válečnici, která zachránila jejich okres, pořádáním největší party roku.

Koomu Alezer'i - 11. Poslední setby (11. srpen)
Koomu Alezer'i znamená jednoduše "My uznáváme" ve staré Redguardštině, a to byla tradice v Sentinelu po tisíce let. Bez ohledu na žně, lidé Sentinelu slavnostně děkují bohům za jejich štědrost, a modlí se za to, aby byli hodni požehnání bohů.

Svátek tygra - 14. Poslední setby (14. srpen)
Svátek tygra v pralese Bantha jako další svátky vzývá štědré žně. Nicméně to není slavnostní příležitost pro zkoumání svého nitra a díkuvzdání, ale velká oslava a festival od vesnice k vesnici.

Den radosti - 21. Poslední setby (21. srpen)
Den radosti v Anticlere je starověkým svátkem díkuvzdání ze štědré žně. Je považován za zbožný a rozjímavý den, věnovaný Maře, bohyni-ochránkyni Anticlere.

Dožínky - 27. Poslední setby (27. srpen)
Možná žádný jiný festival nepovznáší ducha Tamrielu tolik, jako ten, který se drží v tento den, Dožínky. Práce roku končí. Nyní je čas na oslavu a potěšení z plodů sklizně, a dokonce návštěvníci slavícího regionu jsou pozváni, aby se připojili k farmářům. Krčmy nabízí zdarma nápoje po celý den, výstřelek před hospodařením za přicházejících zimních měsíců. Přecpaní podvyživení zemědělští dělníci zvracející na náměstích jsou nejběžnějším jevem oslav Dožínek.

Historky a svíčky – 3. Ohniště (3. září)
Žádný jiný svátek nerozděluje obyvatele Tamrielu jako 3. Ohniště. Několik nejstarších, pověrčivějších můžu a žen nemluví celý den z obavy, že do jejich těl vstoupí zlí duchové mrtvých. Většina obyvatel se těší ze svátku, nazývají jej Historky a svíčky, ale dokonce i ti nejsmělejší se vyhýbají temným uličkám Tamrielských měst, protože všichni ví, že tuto noc chodí mrtví. Pouze Cech mágu v tento den kvete. Na oslavu nejstarší magické vědy, nekromanství, jsou všechny magické předměty za poloviční cenu.

Khurat - 6. Ohniště (6. září)
Každé město a společenství ve Wrothgarianských horách slaví Khurat, den, kdy jsou nejlepší mladí učenci přijímáni do různých řádů. Dokonce i lidé bez dětí v daném věku se chodí modlit za moudrost a shovívavost duchovenstva.

Riglametha - 12. Ohniště (12. září)
Riglametha je každým rokem V Lainlynu oslavován 12. Ohniště na paměť mnoha požehnání Lainlynu. Konají se průvody na téma Ghraewaj, kdy byli vyznavači Daeder v Lainlynu přeměněny na harpyje pro jejich rouhání.

Dětský den - 19. Ohniště (19. září)
Dětský den v Betonyi je slavnostní příležitostí s ponurou historií. Všichni vědí, ale přesto si jen někteří chtějí vybavit, že Dětský den se slaví na památku tuctů dětí z Betonye, které byli uneseny z jejich domovů vampíry a nikdy již nebyli spatřeni. To se událo před více než stovkou let a od té doby se svátek stal oslavou mládí.

Dirij Tereur - 5. Ledopád (5. říjen)
Pátého Ledopád oznamuje lidem v poušti Alik’r Dirij Tereje. Je to posvěcený den vzdávající hold Frandaru Hundingovi, tradičnímu duchovnímu vůdci Redguardů, který je přivedl do Hammerfellu v první éře. Z Hundingovi Knihy kruhů se čtou příběhy, a chrámy v oblasti jsou naplněny lidmi do posledního místečka.

Festival čarodějnic - 13. Ledopád (13. říjen)
13. Ledopád je znám v Tamrielu jako Festival čarodějnic, kdy se střetávají magické a náboženské síly. Cech mágů ohodnocují magické zbraně a předměty na jejich magický potenciál zcela zdarma a kouzla jsou pouze za polovinu jejich běžné ceny. V divočině kolem měst se shromažďují démonologové, zaklínači, vampíři a divotvůrci, a jimi vytvořené nebo povolané bytosti mohou zamořit Tamriel na věky. Většina rozumných lidí tuto noc raději neputuje.

Den rozbitých diamantů - 23. Ledopád (23. říjen)
23 Ledopád roku 121 třetí éry, císařovna Kintyra Septim II. zemřela v císařském vězení v Glenpointu na příkaz jejího bratrance a uchvatitele Cephoruse I. V Glenpointu je den její smrti slaven jako Den rozbitých diamantů. Je to den tichých modliteb za moudrost a shovívavost císařské rodiny v Tamrielu.
Poznámka: Byl to Uriel III, kdo zabil Konturu, ne Cephorus. Toto je pisatelova chyba v Daggerfallu. Díky Leshekovi za upozornění.

Císařovo narozeniny – 30. Ledopád (30. říjen)
30. Ledopád, císařovi narozeniny, je nejpopulárnějším svátkem roku. Potulní kejklíři baví masy prostých lidí, zatímco šlechta si užívá koňského Závodu skřítků.

Tane hadů – 3. Sluneční šero (3. listopad)
Tanec Hadů v Satakalaamu mohl a nemusel začít jako vážný náboženský svátek Hadího boha, ale tento den je důvodem pro velký pouliční festival.

Měsíční festival - 8. Sluneční šero (8. listopad)
8. Sluneční šero slaví Bretonci v Glenumbra Moors Měsíční festival, veselý svátek na počest Sekundy, bohyně měsíce. Ačkoli bohyně nemá aktivní uctívače, tradiční slavnost pokračuje po věky jako čas oslav a veselí.

Hel Anseilak - 18. Sluneční šero (18. listopad)
Hel Anseilak, což ve staré Redguardštině znamená "Důvěrně rozmlouvat se Svatými Mečů“, je nejváženějším svatým dnem pro obyvatele Pothaga. Starověké umění Hel Anseilak již není praktikováno moderními Redguardy, ale jeho bohaté dědictví je v tento den připomínáno a váženo.

Válečnický festival - 20. Sluneční šero (20. listopad)
20. Sluneční šero je v Tamrielu dnem Festivalu válečníků. Většina místních válečníků, válečných mágů a banditů přicházejí do obchodů a kováren, kde jsou k mání zbraně za polovinu ceny. Naneštěstí, nízké ceny také lákají mnoho netrénovaných chlapců, aby si koupili svůj první meč a obvykle klidné ulice zvoní amatérskými šarvátkami.

Den modlitby Severního větru - 15. večernice (15. prosinec)
15. Večernice je svátek uctivě držený chrámy jako Den modlitby Severního větru. Je to díkuvzdání Bohům za dobrou úrodu a mírnou zimu. Chrámy nabízejí všechny své služby jako požehnání, léčení a uzdravování za polovinu poplatků, než je obvykle požadováno.

Baranth Do - 18. večernice (18. prosinec)
Baranth Do je slaven Redguardy z pouště Alik’r dne 18. Večernice. Jeho význam je „Sbohem zvěři loňského roku“. Populární jsou průvody s démonickými zobrazeními starého roku, a všude se hýří na počest roku nového.

Chil'a – 21. večernice (21. prosinec)
Chil'a, požehnání nového roku v baronství Kairou, je obojí: požehnaný den a festival. Arcikněz a baronka každý posvětí zbytek starého roku vážným obřadem, a poté událost završí pouliční parády, plesy a turnaje.

Festival Nového života - 25. večernice (25. prosinec)
Festival Nového života, tradičně slavený 25. Večernice, začíná ve Wayrestu se Saturalií o několi dnů dříve. Původně svátek dávno zapomenutého boha hýření, se stal časem předávání dárků, oslav, a průvodů. K účasti jsou podněcováni i návštěvníci.

Starý život - 30th večernice (30. prosinec)
Poslední den v roce slaví celé císařství svátek nazvaný Starý život. Mnoho lidí chodí do chrámů přemýšlet nad jejich minulostí. Někteří jdou dále než jen to, protože se říká, že kněží, jako poslední akt roku, vykonávají zdarma vzkříšení milovaných přátel a rodinných příslušníků. Uctívači ví, že nesmí očekávat takovou lidumilnost, ale přesto se účastní děsivého průvodu za nedávno zesnulé.

Jak možná víš, můj Vážený čtenáři, Oblivion není první hrou ze série. Ani druhou. Vůbec první hrou byl The Elder Scrolls: Arena, a její kalendář byl velmi přímý: 12 měsíců po 30 dnech. Manuál Areny to dokumentuje takto:

Kalendář světa, do kterého právě vstupujete je rozčleněn do 360 dnů v roce. Rok je zobrazen následujícím způsobem: Nejprve je zobrazena éra ve které putujete, po té následuje aktuální rok éry. Tedy 3E 387 znamená 387. rok 3. éry. Každá éra trvá 1000 let.

Nápad o éře trvající 1000 let byl později historicky zamítnut.

Herní zkušenosti se tomuto schématu přizpůsobili vcelku snadno. Po 30. dni následoval 1. den, bez výjimky. Přesto ale v instalačním průvodci (ne v hlavním manuálu), který byl součástí Areny, bylo na okraji cosi, co se jmenovalo „Tamriel Holiday Calendar“ (Kalendář svátků Tamrielu), který byl kalendářem se podobnými měsíci a jmény jednotlivých dní, pouze struktura byla shodná s naším Gregoriánským kalendářem pro nepřestupný rok – některé měsíce mají 30 dnů, jiné 31 dnů a Sluneční úsvit (únor) má 28 dnů. Porovnáním dat se dny zjistíte, že se jedná o kalendář roku 1993 (kdy byla Arena vydána), s měsíci a dny nahrazenými Tamrielskými jmény.

V Areně byla další chybička v systému počítání datumu. Jak jistě víte, v našem světě je možné kdykoli předpovídat jaký den týdne bude určité datum bez ohledu na to, jak daleko v minulosti nebo budoucnosti datum je. Technicky řečeno, znamená to, že den v týdnu je jedinečnou funkcí datumu. Tak je tomu i v Areně, ovšem pokud začnete vždy novou hru, parametry řečené funkce se mohou lišit.

Většinou, když začnete v Areně s novou hrou a okamžitě zobrazíte stavové okno, datum bude Tirdas, 1. Jitřenky, 3E 389, půlnoc. Ovšem ne vždy. Někdy začne hra 1. Ohniště, 3E 389, poledne. Jestliže je pro tuto změnu pravidlo, zatím jsem jej ještě neobjevil. Jestliže 1. Jitřenka je Tirdas, neexistuje možnost, že 1. Ohniště stejného roku bude také Tirdas, protože počet dnů mezi 1. Jitřenkou a 1. Ohništěm není dělitelný sedmi (je to 240 dnů, pro zajímavost). Kvůli tomuto není možné sestavit kalendář týden po týdnu v Tamrielském roce.

V Daggerfallu byla absolutně stejná zkušenost. Pořadí měsíců bylo stejné a každý měl přesně 30 dnů. Dokonce se neobtěžovali ani zobrazením kalendáře v manuálu. Redguard a Battlespire neměli, díky jejich omezenému záběru, žádný kalendářní systém. Pak přišel Morrowind.

Pro začátek, v kalendáři Morrowindu chyběl jeden měsíc – nebyla tam Jitřenka (leden). V hlavním souboru hry bylo jméno „Jitřenka“ uvedeno jako první měsíc, ale hra jej z nějakého důvodu vůbec nebrala v úvahu. Možná proto, že měsíce byli v datovém souboru zobrazeny od 0 do 11, ale kód předpokládal, že budou číslovány od 1 do 12 nebo tak nějak. Za druhé, počet dnů v každém měsíci je evidentně gregoriánský (31, 28, 31, 30 atd.), kromě toho, že si hra plete Sluneční úsvit (únor) s Jitřenkou (leden). Důsledkem tohoto je, že rok v Morrowindu má 334 dní. Nejsou přestupné roky.

Existuje mod, který opravuje záležitost s Jitřenkou. Upravuje také počet dnů v každém měsíci na gregoriánský standart a zavádí přestupné roky. Tento mod vytvořil fanoušek jménem Zennorious a je ke stažení z jeho stránek.

Mod by samozřejmě neměl být považován za pravidlo. Pokud je možné vytvořit mod, jako je tento, pak by mělo být možné udělat jakékoli změny interního kalendáře.